Paintball Malzemeleri Nelerdir?

Paintball Malzemeleri Nelerdir?

Paintball Malzemeleri Nelerdir?

Paintball silahı:

Paintball silahı rakibinizi boya topları ile vurmaya yarayan temel oyun ekipmanıdır. Paintball silahının bir besleme gözü olmalıdır, buradan boya yüklenir. Yükleme mekanizması yaylı, kütleçekimli (boya topları yükleme odacığına düşer) ya da elektronik cebri besleme sistemli olabilir.
Modern paintball silahları sıkıştırılmış hava tankı ya da karbondioksit tankı gerektirir. Erken dönem sürgülü mekanizmalı paintball silahları ise normalde saçmalı silahlarda görülen tek kullanımlık gümüş kapsüller (12 gram CO2 kartuşlar) kullanmaktaydı.
1980’lerin ortalarından sonlarına dek paintball silahı mekaniği oldukça gelişerek daimi hava basıncı ve yarı otomatik kullanım özellikleri getirildi. Atış hızı yükseltilen silahların karbondioksit (CO2) tankları da 3.5 ons kapasiteye sahipken 40 ons kapasiteye yükseltildi. Silahlara 5000 PSI basınç kapasitesine kadar ulaşan, farklı büyüklüklerde sıkıştırılmış hava ya da nitrojen tankları eklendi.
Kararsız CO2 kullanımı elektronik silahlardaki düşük basınçlı pnömatik bileşenlere zarar verermektedir. Bu yüzden daha kararlı bir gaz olan sıkıştırılmış hava elektronik silah sahiplerince tercih edilmektedir.
Boya Topları: Paintball silahlarında cephane olarak kullanılan boya topları küre şeklinde jelatin kapsüllerdir ve polietilen glikol, diğer zehirsiz suda çözünür maddeler ve boya içerirler. Boya toplarının kalitesi topun kabuğunun kırılganlığı, şeklinin mükemmel yuvarlaklıkta olup olmamasına ve dolgunun kalınlığına göre değişmektedir. İyi kalite toplar mükemmel küre şeklindedir, vuruş anında patlamalarını garanti etmek için çok ince kabukludurlar ve oyun sırasında gizlenemeyen ya da çıkartılamayan kalın, parlak renkli dolguya sahiptirler. En yüksek kalite boya toplarına mısır nişastası ve metalik pullar da eklenir böylece her türlü arka plan renginde kolayca seçilebilen, kalın, parlak ve çıkartması zor renkli izler bırakırlar.
Günümüzde kullanılan hemen hemen tüm paintball topları çevreye zarar vermeden toprakta çözünebilen niteliktedir. Boya toplarının yapımında kullanılan tüm maddeler yenilebilir kalitede ve insan sağlığına ve çevreye zararsızdır. Üreticiler ve dağıtıcılar geçmişte geleneksel yağ bazlı boyalar ve sıkıştırılmış karbondioksitten daha kullanıcı dostu ve çevre dostu olan su bazlı boyalara ve sıkıştırılmış havaya geçiş yapmak için oldukça çaba sarf ettiler. Yapılan geliştirmeler sonucu bugünkü çevre dostu boya topları ortaya çıktı. Boya topları 0.50” (.50 kalibre) ve 0.68” (.68 kalibre) gibi farklı boyutlarda olabilmektedir.
Maske ve Gözlükler:
Maskeler oyuncuların yüzlerini boya toplarından korumak için giydikleri güvenlik araçlarıdır. Geçmişte kullanılan gözlükler laboratuvarlarda ya da marangozhane gibi endüstriyel alanlarda kullanılan güvenlik gözlükleriyken, bugün kayak gözlükleri kullanılmaktadır. Bu gözlükler gözleri, burnu, burun deliklerini, ağzı ve kulakları tamamen kapatmaktadır. Maskeler aynı zamanda boğaz koruması da sağlayabilir. Modern maskeler eski tasarımlara göre daha hafif ve kullanışlıdır. Bazı oyuncular ağız ya da kulak korumalarını estetik ya da konfor sebeplerinden çıkartabilirler. Ancak bu önerilmediği gibi çoğu oyun alanında izin de verilmemektedir.
Profesyonel Ekipmanlar:
Çoğunlukla oyunu yoğun bir şekilde oynayan oyuncuların, turnuva katılımcılarının ya da profesyonel oyuncuların kullandığı ekipmanlar ise şunlardır:
Kapsül ve Kapsül Paketleri: Yukarıda saydığımız zorunlu ekipmanların yanı sıra kullanılan en yaygın ekipman kapsüllerdir. Kapsüller plastik kaplardan ibarettir ve baş parmakla açılan kapakları vardır. Bu kaplar kullanıma hazır boya toplarını muhafaza etmeye yarar. 10, 80, 100 ve 140 topluk değişik ebatlarda kapsüller bulunabilmektedir. 140’lık kapsüller genelde turnuva katılımcıları tarafından kullanılır. Boya topu kapsülleri özel kemerlerde oyun sırasında kolay ulaşılabilecek şekilde taşınır. Pek çok farklı tasarımlarda boya topu kapsülü taşıma kemerleri vardır. Bu kemerler en amatör oyunculardan turnuva katılımcılarına kadar her seviyede oyuncunun ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekildedir.
Sıkmaç/Silecek: Zaman zaman boya topu oyuncunun silahının içinde patlar. Bu meydana geldiğinde boya silahın içerisinde akar ve silahın çalışmasını aksatabilir. Speedball ve turnuva oyuncuları genelde silahlarını temizleyecek zaman bulamazlar ve olduğu gibi kullanırlar. Woodsball ve senaryo oyuncuları ise yanlarında molalarda namluyu temizleyebilecekleri bir alet bulundururlar. Sileceklerin pek çok farklı tipi vardır. Modeller temizleme zamanı, verimlilik ve yer kaplamalarına göre seçilebilir.
Paintball Formaları ve Pantolonları: Gerçekte motokros ve BMX kıyafetlerinden uyarlanmış paintball kıyafetleri turnuva oyuncuları tarafından giyilir. Bu kıyafetler oyuncuya hareket serbestliği sağlar ve hem boya toplarından hem de yüzeydeki taş gibi engellerden ya da sert yüzeylerden korur. Modern paintball kıyafetleri boya toplarının vurma etkilerini oldukça azaltmaktadır. Genelde yakın atışların yapıldığı kapalı alanlarda bazen sert zırhlar giyilerek oyuncunun yakın atışların etkilerinden korunması sağlanır.
Dirseklik ve Dizlik: Outdoor sporlarda yaygın olan dirseklik ve dizlik paintball oyuncuları tarafından da kullanılabilmektedir. Diz, dirsek hatta kalça eklemleri pedlerle vurmanın etkilerinden korunabilmektedir. Genelde pantolonların içine giyilen pedler yumuşak köpükten yapılırlar.
Eldivenler: Paintball toplarının ellere, parmaklara ve parmak eklemlerine etkileri oldukça acı verici olabilir ve geçici sakatlıklara yol açabilir. Ayrıca bir outdoor sporu olduğu için paintball sporcuları çoğu zaman yüzü koyun yatmak, sürünmek durumunda kalır ve bu ellerde yaralara, zedelenmelere yol açabilir. Koruyucu eldivenler ellerdeki yaralanmaları önler.
Atletik Koruyucu: Diğer sporlarda olduğu gibi paintball sporunda da oyuncuların hızlı hareket eden objelerden etkilenme olasılığı bulunmaktadır. Erkek oyuncular genellikle hassas anatomik bölgelerini acı verici vurulmalardan ve yaralanmalardan korumak için futbolda, lacrosse, hokey ve beyzbolda da kullanılanlara benzer atletik destekler ve genital bölge koruyucuları giyerler. Kadın oyuncular için de pelvik koruyucular ve özel spor sütyenleri bulunmaktadır.